Pojemnik na deszczówkę – jak wybrać?

Od dawna wiadomo, że rośliny nie będą dobre rosły, jeśli nie będą miały wystarczającej ilości wody. Coraz bardziej suche lata sprawiają, że konieczne staje się ich regularne podlewanie. Niestety podlewanie wodą z sieci wodociągowej jest dość drogie, dlatego warto zastanowić się, czy nie skorzystać z wody deszczowej. Zobaczmy na co zwracać uwagę kupując pojemnik na deszczówkę.

Pojemnik na deszczówkę – rodzaje

Zbiorniki na deszczówkę można podzielić na dwie główne kategorie. Są to pojemniki na deszczówkę podziemne i nadziemne. Te pierwsze to beczki o różnych pojemnościach, które zakupuje się w ziemi. Zwykle są one podłączone do rynien, z pomocą których odprowadzana jest woda z dachu. Na powierzchni ogrodu są niemal niewidoczne, a jedynym elementem świadczącym o ich obecności jest niewielki kranik, do którego podłącza się wąż ogrodowy.

Naziemny pojemnik na deszczówkę jest montowany na powierzchni gruntu i podłączany do pionowej rury spustowej. Większość pojemników jest wyposażonych w kranik, do którego podłącza się wąż ogrodowy. W odróżnieniu od zbiornika podziemnego jego instalacja jest mniej kłopotliwa, bo nie wymaga żadnych prac ziemnych, dzięki czemu można ją wykonać w dowolnym momencie, nawet gdy budowa domu jest dawno zakończona, a teren wokół niego został już dobrze zagospodarowany.

Pojemność pojemnika na deszczówkę

Przeglądając ofertę pojemników na deszczówkę warto zauważyć, że są one dostępne w różnych pojemnościach. Wśród pojemników naziemnych największy jest wybór wśród pojemników o pojemności od 260 do 360l. To dość duże zbiorniki, a zebrana w nich woda z powodzeniem posłuży do podlania przydomowego ogrodu. Natomiast pojemniki podziemne mogą mieć dużo większą pojemność, a wybór zależy od tego, jak duży obszar chcemy podlewać i jak dużo mamy miejsca pod ziemią, by taki pojemnik zakopać.

Pojemniki na deszczówkę a ekologia

We wstępie wspomnieliśmy, że warto kupić pojemniki na deszczówkę ze względu na wysokie koszty wody z wodociągów zużywanej do podlewania ogrodu. Coraz więcej mówi się jednak również o rozsądnym gospodarowaniu wodą i oszczędzaniu wody pitnej do celów jej przeznaczonych, a wykorzystywanie na ile się da wód opadowych. Dzięki pojemnikom na deszczówkę można tę postawę wdrożyć na własnym podwórku i oszczędzając wodę zrobić coś dobrego dla naszej planety. Można zatem powiedzieć, że instalacja pojemnika na deszczówkę to inwestycja, dzięki której wszyscy zyskują.