Jak utwardzić paznokcie ?

Silne, zdrowe paznokcie mogą być wskaźnikiem dobrego stanu zdrowia, ale czasami nasze paznokcie nie są tak silne, jak byśmy sobie tego życzyli.

Dobra wiadomość jest taka, że zawsze możemy dokonać zmian w naszym stylu życia i nawykach, aby pomóc wzmocnić paznokcie i doprowadzić je tam, gdzie chcemy. Oto kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby wzmocnić swoje paznokcie w mgnieniu oka.

 1. Przyjmij suplement z biotyną
  Biotyna (znana również jako witamina H i witamina B-7) jest jedną z witamin z grupy B. Ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana przez organizm, więc musisz się upewnić, że spożywasz ją codziennie.

Biotyna może pomóc wzmocnić włosy i paznokcie, a także wspomóc prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego organizmu. Można ją znaleźć w takich produktach spożywczych jak sardynki, gotowane jajka i rośliny strączkowe, można też przyjmować witaminę z grupy B lub suplement diety.

Przed przyjęciem suplementu z biotyną należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest on dla Ciebie bezpieczny.

 1. Zminimalizować narażenie na działanie wody
  Zbyt dużo moczenia w wodzie może spowodować, że paznokcie staną się słabe i kruche. Podczas mycia naczyń należy nosić rękawiczki, a podczas kąpieli starać się trzymać ręce z dala od wody.

Oczywiście nie zawsze można uniknąć zanurzenia rąk, ale jest to coś, o czym należy pamiętać.

 1. Pozostańcie nawodnieni
  Picie wystarczającej ilości wody jest niezbędne dla zdrowia, a zdrowie paznokci nie jest wyjątkiem. Bez odpowiedniej wilgotności paznokcie mogą stać się kruche i łatwo pękać i łuszczyć się. Picie wystarczającej ilości wody pomaga im zachować wilgoć i zachować siłę.
 2. Zwróćcie Państwo uwagę na swoją dietę.
  Upewnij się, że stosujesz zdrową i zróżnicowaną dietę, a także przyjmujesz multiwitaminę z minerałami. Dieta, która jest uboga w najważniejsze witaminy i minerały, może mieć wpływ na cały organizm – w tym na paznokcie.
 3. Uważaj na produkty, których używasz
  Wiele lakierów do paznokci lub zabiegów zawiera ostre chemikalia, które mogą faktycznie osłabić paznokcie. Należy unikać zmywaczy do paznokci zawierających aceton, ponieważ mogą one uszkodzić paznokcie.

Poszukuj nietoksycznych lakierów i środków nasączających do paznokci oraz zmywaczy do paznokci nie zawierających acetonu.

 1. Unikaj używania paznokci żelowych lub akrylowych, jeśli to możliwe.
  Chociaż są one uważane za łatwą alternatywę dla tych, którzy mają problemy z zapuszczaniem paznokci, częste ich używanie może spowodować ich złuszczanie, co je osłabia. Jeśli musisz je zdobyć, nie używaj ich ciągle.

Narażenie na światło ultrafioletowe wymagane do lakieru żelowego zostało zidentyfikowane jako czynnik ryzykaTrusted Source na raka, chociaż narażenie jest znacznie niższe niż to, co masz z urządzeń opalania UV. Ekspozycja ta powoduje również starzenie się skóry, która wspiera zdrowe paznokcie.