Jak dbać o włosy?

Włosy mogą ulec uszkodzeniu przez wiele czynników, od temperatury twojego prysznica po warunki otoczenia. Uszkodzone włosy wyglądają i są kruche i szorstkie, a ich układanie może być często trudniejsze.

Jeżeli chcesz, by Twoje włosy wyglądały na lśniące i zdrowe, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, takich jak staranny dobór produktów do pielęgnacji włosów, rzadsze mycie włosów i ochrona przed szkodliwym wpływem środowiska.

Mycie włosów

Unikaj mycia włosów każdego dnia. Staraj się myć włosy co 2-3 dni, a nie codziennie. Zbyt częste mycie włosów może spowodować, że woda i produkty, których używasz, pozbędą się naturalnych olejków wytwarzanych przez skórę głowy, które pomagają zachować zdrowie Twoich włosów. Gdy olejki te zostaną usunięte, włosy mogą stać się kruche, a skóra głowy może zacząć wytwarzać nadmiar oleju, co może spowodować, że włosy staną się bardzo tłuste.
Gdy zmniejszysz częstotliwość mycia włosów, po ich umyciu włosy będą czuć się czystsze przez dłuższy czas.

Stosuj produkty do włosów niezawierające siarczanów i silikonów. Wiele produktów drogeryjnych zawiera substancje chemiczne, takie jak siarczany, które w rzeczywistości wyrządzają więcej szkód Twoim włosom. Składniki takie jak silikon mogą zatykać pory, które produkują naturalne olejki i wysuszyć Twoje włosy. Poszukuj produktów naturalnych, które zawierają mniej szkodliwe substancje.

Dowiedzenie się, jakie produkty najlepiej sprawdzają się na włosach, jest z reguły doświadczeniem prób i błędów. Jeżeli masz wrażenie, że dany produkt sprawia, że Twoje włosy wyglądają płasko lub nudno, spróbuj innego produktu.
Wybieraj produkty w zależności od rodzaju włosów. Jeżeli chcesz, możesz zapytać swojego fryzjera o jego zalecenia dotyczące produktów stworzonych dla Twojego typu włosów.

Szamponuj delikatnie włosy. Szampon pomaga oczyścić włosy i uwolnić je od zanieczyszczeń i zgromadzonych olejków. Aby właściwie stosować szampon, najpierw zmocz włosy. Następnie nałóż niewielką ilość szamponu na czubek głowy i skórę głowy. Skórz szampon i rozprowadź go na włosach palcami. Staraj się unikać ostrego pocierania włosów, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie.
Możesz również spróbować nałożyć szampon na włosy, nakładając odrobinę szamponu na opuszki palców. Użyj palców, aby rozczesać szampon na włosach, a nie energicznie pocierać głowę.
Jeśli masz łupież, kup szampon antyłupieżowy.

Wcieraj odżywkę na końcówki włosów. Stosując odżywkę, staraj się nakładać ją tylko na najdłuższe partie włosów, a nie bezpośrednio na skórę głowy; jeśli nałożysz ją na skórę głowy, może ona spowodować, że włosy staną się bardzo tłuste i zważą się. Odżywkę nałóż na włosy palcami, zostaw ją na kilka chwil, a następnie spłucz.
Nie musisz koniecznie stosować odżywki przy każdym myciu włosów, zwłaszcza jeśli masz skłonności do przetłuszczania się, ale może ona pomóc chronić włosy przed rozdwajaniem się końcówek.

Do mycia i płukania włosów używaj chłodnej wody. Branie gorącego prysznica może uszkodzić włosy pod wpływem ciepła, podobnie jak używanie suszarki do włosów. Aby tego uniknąć, spróbuj zmniejszyć ciepło do letniej lub chłodnej temperatury podczas mycia i płukania włosów.
W szczególności, używaj chłodniejszej wody podczas spłukiwania szamponu i odżywki, ponieważ ciepło może przeciwdziałać odżywianiu włosów, które odżywka właśnie podała. Chłodna woda może również pomóc, aby Twoje włosy wyglądały na bardziej błyszczące.

Raz w tygodniu spróbuj zastosować głęboką odżywkę do włosów. Chociaż nie musisz używać odżywki za każdym razem, gdy myjesz włosy, może się okazać, że Twoje włosy stają się bardziej zdrowe, jeśli raz w tygodniu głęboko odżywisz swoje włosy. Aby głęboko odżywić swoje włosy:[6]
Skórzana odżywka na całej długości włosów. Pozwól odżywce wsiąknąć we włosy na 10-15 minut przed ich wypłukaniem.
Po wypłukaniu włosów, używaj szamponu i odżywki, tak jak podczas zwykłego prysznica. Podczas drugiego zmywania odżywki użyj rąk, aby wygładzić włosy, a nie przecierać je, aby wydostać się z nich.
Po umyciu włosów zimną wodą zmyj odżywkę, aby zamknąć otoczkę i przywrócić włosom blask.

Regularnie myj szczotkę do włosów. Oprócz regularnego mycia włosów, powinnaś również regularnie myć swoją szczotkę. Kiedy Twoje włosy są przetłuszczone, olejek ten może dostać się do Twojej szczotki. Kiedy szczotkujesz włosy, olejek ten może rozprzestrzeniać się na nich.
Umyj szczotkę ciepłą wodą i szamponem. Pozwól jej całkowicie wyschnąć na powietrzu.

Pozwól włosom całkowicie wyschnąć. Staraj się unikać suszenia włosów ręcznikiem lub za pomocą suszarki. Gdy pocierasz włosy ręcznikiem lub owijasz je, gdy są jeszcze mokre, ręcznik może je pocierać o włosy, spowodować rozdwajanie końcówek i doprowadzić do ich puszystości.
Zamiast tego, użyj starej koszulki lub poszewki na poduszki, aby wysuszyć włosy. Tkaniny te są bardziej miękkie niż ręczniki i są mniej podatne na uszkodzenia włosów.
Ręcznik z mikrofibry jest na tyle delikatny, że można go używać na włosach, nie powodując ich puszystości ani uszkodzeń.