Co powinna wiedzieć młoda mama ?

Nie mam wątpliwości, że każda matka zgodzi się ze mną, gdy powiem, że podczas ciąży jedyną rzeczą gorszą od rozstępów i złego gazu są godziny złych rad rodzicielskich, które otrzymujesz z każdego możliwego źródła.

Pomiędzy tym, co zawsze gotowe do przekazania, było do przekazania, że matki, obce osoby w kasie sklepu spożywczego, książki o rodzicielstwie i zasoby internetowe, informacje dostępne dziś dla nowych matek są przytłaczające. Co więcej, nigdy nie wiadomo, w co wierzyć, ponieważ jedna książka będzie zaprzeczać następnej, a co jedna matka przysięga, inna matka będzie nalegać, że nie pracował dla jej dziecka. Przejście przez wszystkie rady może być co najmniej zniechęcające.

Patrząc wstecz, chciałbym otrzymać więcej rad, jak radzić sobie z byciem matką, a mniej na trzy miliony różnych sposobów, aby kołysać dziecko do snu. Musiałam wiedzieć o wątpliwościach w siebie i niepowodzeniach, które pojawiły się wraz z macierzyństwem, albo o tym, że posiadanie dziecka będzie miało ogromny wpływ na moje życie małżeńskie i osobiste, jeśli na to pozwolę. Po rozmowach z wieloma innymi matkami zdałam sobie sprawę, że wszyscy zmagamy się z tymi samymi problemami – sprawami, o których, jak się wydawało, nikt nas nie ostrzegał w przerwach między lekcjami dotyczącymi karmienia, zmiany i kołysania naszego noworodka do snu. Sporządziłam listę sześciu najważniejszych rzeczy, co do których wszyscy jesteśmy zgodni, że są tak ważne dla nowych matek. Rzeczy, których chcielibyśmy, żebyśmy nie musieli się uczyć w trudny sposób.

Posłuchaj swoich instynktów, nie doktora Google’a. Przy tak wielu dostępnych dzisiaj internetowych zasobach dotyczących rodzicielstwa i książkach „jak to zrobić”, najbardziej sprzecznych z następnymi, nie daj się złapać na myśl, że te zasoby wiedzą lepiej niż ty.

Na przykład: Jeśli wiesz, że twoje dziecko jest głodne, nakarm go. Kogo obchodzi, że minęły tylko dwie godziny, a książka mówi, że należy poczekać na trzy? Pieprzyć to! Nakarm dziecko. Nie ma powodu, aby pozwolić dziecku histeryzować, próbując postępować zgodnie z wytycznymi.

Nie mogę tego wystarczająco podkreślić: Zaufaj temu, co mówi ci jelito i serce, bo 9,5 razy na 10, są w porządku. W każdej minucie, w której się odgadniesz, ty i twoje dziecko będziecie cierpieć. Idź najpierw z jelitem. Zawsze.

Słuchajcie wskazówek waszego dziecka. Podczas gdy dzieci mogą komunikować się tylko poprzez mowę ciała i płacz, w ciągu pierwszego tygodnia zaczniesz zauważać zachowania i różne tony płaczu, które wyraźnie próbują ci coś powiedzieć. Na przykład: Dzieci dadzą ci wskazówki dotyczące głodowej drogi przed płaczem, w tym takie rzeczy jak REM, ssanie palca i sięganie rękami i nogami. Kiedy zauważysz jakieś lub wszystkie te wskazówki, nakarm dziecko pronto lub krwisty krzyk będzie następny! Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone, niektóre z jego wskazówek mogą pociągać za uszy, ziewać i/lub szybko, szarpiącymi się ruchami.

Zwróć szczególną uwagę na te różne wskazówki i w ciągu około tygodnia będziesz w stanie łatwo rozszyfrować, co twoje dziecko próbuje ci powiedzieć, a najprawdopodobniej nawet zanim zacznie niekontrolowanie płakać.

Decyzja pomiędzy karmieniem piersią a odżywianiem nie powinna być większa niż III wojna światowa. Po pierwsze, karmienie piersią nie jest „Plug and Chug!”. Karmienie piersią jest trudne. Niezwykle trudne. Nie ma w nim funkcji „Plug and Chug”. Potrzeba czasu, sporej ilości dyskomfortu i praktyki zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, aby się z tym uporać. (Mam na myśli tygodnie, nie dni.) Poproś o pomoc. Znajdź konsultanta laktacyjnego. Przygotuj się na ewentualną walkę, która zabierze całą twoją wewnętrzną siłę, aby się przebić.

Po drugie, nie może być dla ciebie. TO JEST W PORZĄDKU! Ty lub twoje dziecko możecie mieć problemy zdrowotne, które uniemożliwiają wam pielęgniarstwo. Możesz tego nienawidzić. To może po prostu nie być dla ciebie odpowiednie. To BARDZO powszechne, nie myśl, że jesteś nieudacznikiem.

Jasne i proste: Będziesz albo pielęgniarką, albo nie. Niezależnie od tego, co zrobisz, twoje dziecko będzie piękne, wspaniałe, mądre i wyraziste. Róbcie to, co jest najlepsze dla was i waszego dziecka. Nie pozwól, aby ktokolwiek sprawił, że poczujesz się inaczej. Nie jesteś porażką. NIE POZWÓL, BY TO CIĘ ZRUJNOWAŁO.

Nie daj się złapać próbując być idealną matką. Nie ma czegoś takiego. Żeby być najlepszą matką dla dziecka, wszystko co musisz zrobić, to starać się jak najlepiej. Rodzicielstwo jest pełne zarówno triumfów jak i porażek. Nie bądź twarda dla siebie i nie zniechęcaj się, jeśli ci się nie uda. Tak jak ze wszystkim innym, praktyka czyni mistrza. Jeśli upadniesz, wstawaj, odkurz się i spróbuj czegoś innego.

Przede wszystkim, nie bój się prosić o pomoc. Jeśli ktoś chce przynieść kolację, pozwól mu na to. Jeśli ktoś chce przyjść, kiedy ty się zdrzemniesz i weźmiesz prysznic, pozwól mu na to. Łaskawie przyjmij każdą pomoc, jaką możesz otrzymać, ponieważ są szanse, że osoba oferująca pomoc była już wcześniej w twojej sytuacji i wie, że mała pomoc idzie bardzo daleko w ciągu tych pierwszych kilku miesięcy.