Bezpieczna karma dla ptaków

Mieszanki nasion ptaków
Istnieją różne mieszanki do karmników, stołów dla ptaków oraz do karmienia mielonego. Lepsze mieszanki zawierają dużo płatków kukurydzy, nasion słonecznika i granulatu orzechów arachidowych.

Drobne nasiona, takie jak proso, przyciągają przede wszystkim wróble domowe, norniki, zięby, trzcinowate i kolczaste gołębie, natomiast kukurydza płatkowana jest chętnie pobierana przez kosy. Sikory i zięby preferują orzeszki ziemne i nasiona słonecznika. Mieszanki zawierające kawałki lub całe orzechy nadają się tylko do zimowego karmienia. Owsianka pinhead jest doskonała dla wielu ptaków. Ziarna pszenicy i jęczmienia często wchodzą w skład mieszanek nasiennych, ale tak naprawdę nadają się one tylko dla gołębi, gołębi i bażantów, które żerują na ziemi i szybko rosną w ilościach, często odstraszając mniejsze gatunki.

Ostrzeżenie: Unikaj mieszanek nasiennych, które mają rozdrobniony groszek, fasolę, suszony ryż lub soczewicę, ponieważ ponownie tylko duże gatunki mogą je zjeść na sucho. Są one dodawane do niektórych tańszych mieszanek nasion, aby je spulchnić. Unikaj również mieszanek zawierających zielone lub różowe grudki, ponieważ są to ciastka dla psów, które mogą być spożywane tylko po namoczeniu.

Inne nasiona i orzechy
Nasiona czarnego słonecznika
Są one doskonałym, całorocznym jedzeniem, a w wielu dziedzinach są nawet bardziej popularne niż orzechy ziemne. Zawartość oleju jest wyższa w kolorze czarnym niż paskowanym, a więc są one znacznie lepsze. Słonecznikowe serduszka (łuskane ziarna) są popularnym pokarmem bezmlecznym.

Nasiona Nyjer
Są one małe i czarne, bogate w tłuszcze i o dużej zawartości oleju. Potrzebują jednak specjalnego rodzaju podajnika nasion. Szczególnie lubią je zięby pozłacane i siskins, a także sikory, zięby zielone, wróble domowe, kowalik i dzięcioły plamiste.

Orzeszki ziemne
Zgniecione lub starte orzechy przyciągają robiny, gnojki, a nawet wreny. Kowalskie i węglowe cycki mogą gromadzić orzeszki ziemne.

Ostrzeżenie: Nie używaj solonych lub suszonych prażonych orzeszków ziemnych. Pamiętaj, że orzeszki ziemne mogą mieć wysoką zawartość naturalnej toksyny, która może zabijać ptaki, więc zawsze kupuj u renomowanego sprzedawcy, np. w naszym sklepie internetowym, aby zagwarantować sobie wolność od aflatoksyny.

Nigdy nie zgasić luźnych orzeszków ziemnych, wiosną lub latem, ponieważ stanowią one zagrożenie udławieniem, jeśli są karmione kurczętami, umieścić całe orzeszki ziemne w odpowiednim podajniku siatkowym.

Żywe pokarmy i inne pokarmy dla owadów
Robaki są uwielbiane przez robaki i sikory niebieskie i mogą przyciągać inne ptaki żywiące się owadami, takie jak sikory.

Robaki mięsożerne są naturalnym pokarmem i można je karmić ptaki przez cały rok. Stały ich zakup może być dość kosztowny, dlaczego więc nie spróbujesz wyhodować własnych jedzących je robaków? Nie martw się, nadal możesz kupować swoje mączniaki od profesjonalistów, pocieszając się myślą, że udana hodowla mączniaków jest jeszcze trudniejsza niż się wydaje.

Ostrzeżenie: jak w przypadku większości pokarmów, może wystąpić ryzyko zatrucia salmonellą. Jeśli używasz suszonych robaków mącznych, upewnij się, że masz pewność co do praktyk dostawcy w zakresie higieny żywności, a jeśli nie jesteś pewien, poproś o jego certyfikaty bezpieczeństwa żywności. Ponadto zmniejszaj ryzyko, dostarczając tylko niewielkie ilości, które można szybko zjeść. Suszone robaki mączne można również przechowywać w lodówce.

Woskowce są doskonałe, ale drogie. Pokarmy dla ptaków żywiących się owadami, takie jak poczwarki i karmy owadożerne oraz softbill dostępne są u dostawców karmy dla ptaków i w sklepach zoologicznych. Odpowiednio oferowany pokarm dla owadów może przyciągnąć drzewożerców i wreny.

Tłuszcze, margaryny i oleje
Smalec i łój wołowy same w sobie są w porządku, ponieważ po ogrzaniu ponownie się utwardzają. A ponieważ są one czystym tłuszczem, nie są tak odpowiednie dla bakterii do rozmnażania.

Tłuszcz do gotowania
Ostrzeżenie: tłuszcz z gotowania jest zły dla ptaków. Na przykład problem z gotowanym tłuszczem z pieczenia polega na tym, że soki mięsne zmieszały się z tłuszczem, a po stwardnieniu ta konsystencja sprawia, że jest on podatny na rozmazywanie, co nie jest dobre dla ptasich piór. Jest to pożywka dla bakterii, a więc potencjalnie szkodliwa dla zdrowia ptaków. Poziom soli zależy od tego, jakie mięso jest używane i czy podczas gotowania dodaje się sól.

Margaryny wielonienasycone lub oleje roślinne
Ostrzeżenie: te też nie nadają się dla ptaków. W przeciwieństwie do ludzi, ptaki potrzebują dużej ilości tłuszczów nasyconych, takich jak surowy garnitur i słonina. Potrzebują one dużej ilości energii, aby utrzymać ciepło w zimie, ponieważ ich zapasy ciała są szybko zużywane, szczególnie w mroźne zimowe noce. Tłuszcze miękkie mogą być łatwo rozmazane na pierze, niszcząc właściwości hydroizolacyjne i izolacyjne.